33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
11 Eylül 2018 Salı

1) Toplantıda, 30 Mayıs 2018 tarih ve 30436 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği” hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Söz konusu yönetmeliğin 34. maddesinin 5. bendinin (a) fıkrasında “Ödeme bildirimi/faturalar, kredi kartı ile ödenebilir. Ödeme şekli tek çekim ya da taksitli olabilir. Ödeme şekli kaynaklı masraflar tüketiciye aittir. Ödemenin tek çekim şeklinde yapılması halinde masraf alınmaz. Tedarikçiler, kredi kartı ödemelerine ilişkin masraflara ait bilgilere faturalarda yer verir. Ödeme bildirimi üzerinde ayrıntılı bilginin internet sitesinde yer aldığı bilgisine yer verilir.” denildiği hatırlatılmıştır.
Ancak, CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. personeli tarafından, elektrik faturalarını kredi kartıyla ödemek isteyenlere 'tek çekim' olanağı sunulmadığı, “taksitli ödeme” seçenekleri sunularak, uygulamanın bu yönde olduğu yönünde bilgi verdikleri ifade edilmiştir. Bu durumda, elektrik faturasını kredi kartına taksit seçeneğiyle ödemek durumunda kalan tüketicinin, oluşacak tüm kredi kartı alışveriş ve gecikme faizi yükünü de karşılamak zorunda kaldığı bildirilmiştir. Diğer ürün ve hizmet alımlarında olduğu gibi abonelerin ödeme seçeneklerine kendilerinin karar vererek, faturalarını ister nakit ya da kredi kartıyla, ister tek çekim, isterlerse de taksitler halinde ödeyebilmelerine olanak sağlanması önerilmiştir.
Söz konusu önerinin hayata geçirilmesi maksadıyla Odamız 24. Grup (Elektrik enerjisi, üretim, dağıtım ve ilgili hizmet faaliyetleri) Meslek Komitesinin değerlendirmelerinden sonra, uygun görülmesi halinde gerekli girişimlerde bulunulmasına karar verilmiştir.
2) Odamız Eğitim Müdürlüğü’nden gelen 28.08.2018 tarih ve  “Katılım belgelerinin geçerliliği” konulu yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup; sektörde çalıştırdıkları elemanlar için motorlu kara taşıtları alımı ve satımı danışmanı (seviye 4) ile motorlu kara taşıtları alımı ve satımı sorumlusu (seviye 5) belgeleri ile İSG sertifikalarının zorunlu alınması gereken belgeler olduğu belirtilmiştir.
3) Komite üyeleri tarafından, ATSO Etik Sözleşme Esasları hakkında bilgi edinilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002