33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

AĞUSTOS AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
12 Ağustos 2020 Çarşamba

İkinci el otomobil alım satım işiyle uğraşanlar için zorunlu hale getirilen yetki belgesi uygulamasının 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayacağı hatırlatılmıştır.
Söz konusu belge olmadan bahsedilen tarihten itibaren araç alım satım işlemi gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir. İkinci el araç satışı yapılan yerleri, ödeme yöntemlerini ve satış şartlarını da düzenleyen yönetmelik ile çok ciddi cezaların da uygulanmaya başlayacağı dile getirilmiştir.
Şehir merkezinde çeşitli yerlerde dağınık halde bulunan ve hatta üretim yapan işyerlerinin belirli bir plan dahilinde şehir merkezi dışarısına aktarılarak şehrimizin gelecek yıllarda daha düzgün yapılaşmasının temellerinin atılması için Odamız tarafından “Toplu İşyerleri Projesi” geliştirme çalışmaları yapıldığı hatırlatılarak, alan temini için bu güne kadar pek çok girişimde bulunulmuş olmasına rağmen kentimize oto galericiler sitesi kazandırılamadığı ifade edilmiştir.
Günümüz itibariyle yaklaşık 500-600 adet ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin ikamet amaçlı kullanılan binaların altındaki dükkanlarda faaliyetlerine devam etmek zorunda kaldıkları dile getirilmiştir. Bu durumda, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelerin, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in 18.maddesi 1.fıkrası (a) bendindeki fiziki yeterlilikleri yerine getiremeyeceği, dolayısıyla da yetki belgesi alamayacakları ifade edilmiştir.
Bu çerçevede, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in fiziki yeterlilikler ile ilgili bölümünün çıkartılması ya da piyasa gerçeklerine göre yeniden düzenlenmesi, ayrıca toplu işyerlerine alan yaratılması ve destek olunmasının sağlanması maksadıyla girişimlerde bulunulması konularını görüşmek maksadıyla Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin başkanlığında Antalya Valisi Sayın Ersin Yazıcı’ya bir ziyaret gerçekleştirilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. « Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002