33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
3 Şubat 2021 Çarşamba

1) Toplantıda, sektör mensubu üyelerden gelen şikayetler değerlendirilmiştir.
Bahse konu şikayetlerde; bir araçtan altı farklı kişinin kazanç sağlayabildiği ve ikinci el araçların satış fiyatını genelde mesleği ikinci el araç satış işi olmayan söz konusu bireysel satıcıların arttırdıkları belirtilmiştir. Bu durumun; mesleğini layıkıyla yapan, vergisini veren, personel istihdam eden ve asıl geçim kaynağı ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapmak olan işletmeleri mağdur ettiği bildirilerek, acilen çözüm bulunması gerektiği ifade edilmiştir.
Komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde; 15 Ağustos 2020 tarihli ve 31214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in ikinci el pazarını regüle etmek, kayıt dışılığı ve haksız rekabeti önlemek için çıkarıldığı, ancak bahse konu yönetmeliğin gerçek anlamda uygulanmaması ve suiistimal edilmeye açık olması nedeniyle de amacına ulaşamadığı belirtilmiştir.
Son dönemde ikinci el araçlara olan ilgi sonrası kayıt dışı olarak araç alıp satanların sayısının da giderek arttığı belirtilmiştir. Ayrıca, aşırı artan ikinci el araç fiyatlarındaki yükselişin otomotiv sektöründen olmayıp, dışarıdan alım satım yapan kişilerin bu sektöre yönelmesinden kaynaklandığı dile getirilmiştir.
Yetki belgesi olmadan satış yapan kişilere ceza uygulanması ve kayıt dışı alım satım yapan kişilerin belirlenerek vergi mükellefi yapılması ile kayıt dışılığın ortadan kalkacağı, vergi kaçakçılığının son bulacağı ve devletimizin vergi kaybının son bulacağı belirtilmiştir.
Komite üyeleri tarafından, kayıt dışılığın ortadan kalkması, vergi kaçakçılığının son bulması ve devletimizin vergi kaybının önlenmesi için ikinci el motorlu araç ticaretine yönelik denetimlerin sıklaştırılması önerilmiştir.
Bahse konu önerinin TOBB aracılığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
2) T.C. Antalya 3.İş Mahkemesi’nden alınan 15.01.2021 tarih ve 2020/348 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali iş yerinde 01.06.2016-06.01.2020 tarihleri arasında "satış, pazarlama, muhasebe ve evrak isleri ile ilgili dükkan sorumlusu” olarak çalışan bir kişinin 06.01.2020 tarihi itibariyle alabileceği aylık emsal ücretin, o kişini çalıştığı dönemin asgari ücretinin %30 fazlası olabileceği gibi, çalışanın vasfına, performansına, işyerine uyumuna ve tecrübesine göre işçi ile işveren arasındaki özel anlaşma dahilinde de değişiklik gösterebileceği yönünde görüş bildirilmiştir.
3) 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin Ocak ayı olağan toplantısında, sektör mensubu üyelerden gelen talepler ele alınmıştır.
Buna göre, sayıları her geçen gün artan, sadece cadde üzerinde bulunmayıp mahalle içlerine ve sokak aralarına kadar yayılan ulusal zincir marketlerin meydana getirdiği haksız rekabet karşısında üyelerimizin ayakta durmakta zorlandığı, birçok işletmenin kapanma eşiğine geldiği ifade edilmiştir.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok sektörde mali sıkıntıya girildiği, her geçen gün mevcut sermayelerin tükendiği, kiraların, çalışan maaşlarının, kredi borçlarının ve diğer sabit giderlerin ödenemez duruma geldiği dile getirilmiştir.
Ürün yelpazesi anlamında sınır tanımayan, hemen hemen her sektörde olması gereken tüm ürünlerin dönemsel olarak (Eylül ayında; kırtasiye ürünleri, kış sezonunda; kar lastiği, çizme, bot, yaz sezonunda; şemsiye, yağmurluk, şapka, düğün sezonunda; buzdolabı, fırın, çamaşır, bulaşık makinası, klima vb. beyaz eşya takımları, koltuk takımları, elektrikli ev aletleri, züccaciye, porselen, giyim, hırdavat gibi) satışını yapan zincir marketler yüzünden mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilerek, ulusal marketlerin daha da çoğalmaması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.
İnternet satışları ile birçok perakende sektöründe yaşanan ekonomik daralmadan daha büyük bir tehlike olarak görülen ulusal zincir marketlerin kuralsız çoğalmasının önüne geçilmesi gerektiğine değinilerek, dönemsel olarak çeşitli sektörlerin satışlarına rakip olarak ulusal zincir marketlerin de aynı ürünleri satışa sunmalarının engellenmesi, bu marketlerin hangi ürünleri sattığı yönünde ürün tanımının yapılması gerektiği dile getirilmiştir.
Bu çerçevede; iş hacmi düşen, ödeme güçlüğü çeken sektör üyelerine karşı haksız rekabetin önüne geçilebilmesi yönündeki yukarıdaki önerinin Odamızın diğer meslek komitelerinde de değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
Yönetim Kurulu tarafından 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) meslek komitesi önerisinin diğer komitelerin Şubat ayı toplantılarında da değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı'na yazı yazılmasına karar verilmiştir.
25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin önerisi 33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesinin Şubat ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup, talebin bütün işverenleri çok yakından ilgilendirmesi nedeniyle çok yerinde olduğu ve desteklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002