39.Grup (Bankalar, finansal hizmetler ve döviz büroları) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

TEMMUZ AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
12 Temmuz 2019 Cuma

1) 18.Grup Meslek Komitesinin Temmuz  ayı olağan toplantısında; ekonomik krizin faturasının krizin gerçek mağdurlarına kesildiği ve toplumun tüm kesimleri gibi esnafın da krizden olumsuz etkilendiği dile getirilmiştir.
Son günlerdeki döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ve faizlerin artması nedeniyle şirketlerin mali darboğaza girdiği, kur ve faiz şoku yaşayan farklı sektörde yer alan pek çok firmanın konkordato için mahkemeye başvurduğu ifade edilmiştir.
Bununla birlikte, faaliyetine devam eden birçok firmanın maalesef zorlukla ayakta durduğu, siftah yapamadan kepenk indirdiği, zararına mal sattığı, ayrıca esnafın ödemekle yükümlü olduğu vergiler, yüksek kiralar, sigorta primi vb. ödemelerden dolayı mağdur oldukları belirtilmiş olup, ekonomik kriz kaynaklı ticari faaliyetlerinden zarar eden ve bu nedenle zorlukla ayakta duran firmaların, bankaların uyguladığı kredi, yapılandırma vb. desteklere ihtiyacı olduğu ifade edilmiştir.
Bu bağlamda, ülkemizdeki ekonomik durum ve piyasa şartları nedeniyle olumsuz etkilenen ticaretin iyileştirilmesine yönelik bankalar tarafından sağlanabilecek desteklere ilişkin Odamızca ilgili bankaların katılımı ile tüm oda üyelerine bilgilendirme maksatlı bir zirve gerçekleştirilmesi önerilmiştir.
Yukarda bahse konu öneri, komite üyeleri tarafından bilgi edinilmiş olup, söz konusu organizasyonların bankaların genel müdürlük yetkisinde gerçekleştirilebileceği ifade edilerek, komite üyelerinin yetkisi olmadığı belirtilmiştir.
2) Komite üyeleri sektörel sorunlar, günlük piyasa koşulları ve gelişmeler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuşlardır.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002