39.Grup (Bankalar, finansal hizmetler ve döviz büroları) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
5 Şubat 2021 Cuma

25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin Ocak ayı olağan toplantısında, sektör mensubu üyelerden gelen talepler ele alınmıştır.
Buna göre, sayıları her geçen gün artan, sadece cadde üzerinde bulunmayıp mahalle içlerine ve sokak aralarına kadar yayılan ulusal zincir marketlerin meydana getirdiği haksız rekabet karşısında üyelerimizin ayakta durmakta zorlandığı, birçok işletmenin kapanma eşiğine geldiği ifade edilmiştir.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok sektörde mali sıkıntıya girildiği, her geçen gün mevcut sermayelerin tükendiği, kiraların, çalışan maaşlarının, kredi borçlarının ve diğer sabit giderlerin ödenemez duruma geldiği dile getirilmiştir.
Ürün yelpazesi anlamında sınır tanımayan, hemen hemen her sektörde olması gereken tüm ürünlerin dönemsel olarak (Eylül ayında; kırtasiye ürünleri, kış sezonunda; kar lastiği, çizme, bot, yaz sezonunda; şemsiye, yağmurluk, şapka, düğün sezonunda; buzdolabı, fırın, çamaşır, bulaşık makinası, klima vb. beyaz eşya takımları, koltuk takımları, elektrikli ev aletleri, züccaciye, porselen, giyim, hırdavat gibi) satışını yapan zincir marketler yüzünden mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilerek, ulusal marketlerin daha da çoğalmaması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.
İnternet satışları ile birçok perakende sektöründe yaşanan ekonomik daralmadan daha büyük bir tehlike olarak görülen ulusal zincir marketlerin kuralsız çoğalmasının önüne geçilmesi gerektiğine değinilerek, dönemsel olarak çeşitli sektörlerin satışlarına rakip olarak ulusal zincir marketlerin de aynı ürünleri satışa sunmalarının engellenmesi, bu marketlerin hangi ürünleri sattığı yönünde ürün tanımının yapılması gerektiği dile getirilmiştir.
Bu çerçevede; iş hacmi düşen, ödeme güçlüğü çeken sektör üyelerine karşı haksız rekabetin önüne geçilebilmesi yönündeki yukarıdaki önerinin Odamızın diğer meslek komitelerinde de değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
Yönetim Kurulu tarafından 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) meslek komitesi önerisinin diğer komitelerin Şubat ayı toplantılarında da değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı'na yazı yazılmasına karar verilmiştir.
25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin önerisi 39.Grup (Bankalar, finansal hizmetler ve döviz büroları) Meslek Komitesinin Şubat ayı olağan toplantısında meslek komitesi üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002