48.Grup (Eğitim Faaliyetleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

MAYIS AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
14 Mayıs 2018 Pazartesi

1) Komite üyeleri tarafından, ülkemizde özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin sayısının, açılacak bölgenin nüfus yoğunluğuna göre belirlenmesi gerektiğine vurgu yapılarak, söz konusu işletmelere işyeri açma ruhsatı verilirken bir kota sınırlamasının getirilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Kentlerde ticaretin en önemli sorunlarının başında işyeri enflasyonunun geldiği dile getirilerek, aynı iş kolunda faaliyet gösteren iş yerlerinin çok yakın aralıklarla açılmasının kaliteyi düşürüp ticareti olumsuz etkilediği ifade edilmiştir.
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okul öncesi dönemlerinde en uygun ve verimli süreci geçirmelerini sağlamak amacıyla hizmet veren bakım ve eğitim kurumlarında, verilen hizmetin kaliteli olmasının da denetimleri daha sağlıklı hale getireceği belirtilmiştir.
Bu kapsamda, ülkemizdeki özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin, açılacak bölgenin nüfus yoğunluğuna göre belirlenmesi, her bölgeye standart uzaklıkta iş yeri açma kotası uygulanması önerilmiştir.
Yukarıda bahsi geçen önerinin TOBB aracılığıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yazı ile iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Odamız Mali İşler Müdürlüğü’nden gelen 26.04.2018 tarih ve 377 sayılı yazıda; Odamız standartlarına uygun ve sağlıklı satın alma yapılabilmesini teminen liste halinde sunulan iş kolları ve tedarikçi listeleri ile ilgili olarak, Satın Alma ve Tedarikçi Değerlendirme Prosedürünün 7.4.maddesi gereği meslek komite üyelerimizin görüş ve önerilerinin alınması talep edilmiştir.
Bu kapsamda, söz konusu yazı ekinde iletilen sektöre ait tedarikçi listesi komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, listede yapılan düzeltme ve ilavelerin Mali İşler Müdürlüğü’ne iletilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.
3) Odamız Eğitim Müdürlüğü’nden alınan 30.04.2018 tarihli e-postada bahsi geçen, 2018 yılı ilave eğitim önerilerinin alınması hakkında komite üylerine bilgi aktarılmış olup; 2019 yılı içinde “Diksiyon ve güzel konuşma sanatı, işveren için iş güvenliği ve sağlığı, çalışanlar için iş güvenliği ve sağlığı, satışta ikna, hijyen belgesi, servislere yönelik rehber eğitimi, servis rehber personel, servis şoför, ilk yardım bilgilendirme, temel ilk yardım sertifika programı, çocuk bakıcısı, İŞ-KUR destekli eleman çalışma prosedürü ve teşvikleri, trafik ve çevre bilgisi, direksiyon eğitimi (Usta öğreticiliği) ile GEA Arama Kurtarma Ekoloji Grubu’ndan da temel arama ve kurtarma” konularında eğitimler alınmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtilmiştir.
4) Oda Muamelat Yönetmeliğine göre Meslek Komitelerinin görev ve yetkileri hakkında komite üyelerine bilgi aktarılmış olup, konu hakkında hazırlanmış olan Oda tanıtım kiti elden dağıtılmıştır.
5) 48.Grup Meslek Komitesi olağan toplantılarının her ayın ikinci Pazartesi günü saat 15.00’da yapılmasına, toplantılara ilişkin çağrıların ise mail ve SMS aracılığıyla yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • LÖSEV
TS 10002