48.Grup (Eğitim Faaliyetleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
10 Eylül 2019 Salı

1) Toplantıda; “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesi“ hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.
Anılan yönergenin amacının Bakanlığa bağlı resmî/özel okul öncesi eğitim kurumları ile ilköğretim kurumlarına devam eden çocukların, eğitim saatleri dışındaki zamanlarda ilgi alanlarına yönelik sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel alanlarda eğitimlerinin ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi olduğu ifade edilmiştir.
Ancak, komite üyeleri tarafından, ilimizdeki bazı ilköğretim okullarının bünyesinde hizmet veren çocuk kulüplerinin amacı dışında (okul ders müfredatını işlemek, tekrar ettirmek, ödevleri yaptırmak gibi) faaliyet gösterdikleri yönünde duyumlar alındığı dile getirilmiştir.
Anılan yönergenin 7. madde 2. fıkrasında “Çocuk kulübü etkinliklerinde; çocuk/öğrencilerin yaş ve gelişim durumlarına göre geleneksel çocuk oyunları, halk oyunları, güzel sanatlar, beden eğitimi ve spor çalışmaları, değerler eğitimi, yabancı dil, bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları ile gelişim alanlarını destekleyecek benzeri faaliyetler yapılır.” denildiği de hatırlatılmıştır.
Çocuklarını sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel alanlarda etkinlik yapmaları amacıyla gönderdikleri çocuk kulüplerinin işleyişinin amacına uygun olmaması nedeniyle velilerin ve öğrencilerin manevi olarak yıprandıkları ifade edilmiştir.
Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un açıklamış olduğu 2023 eğitim vizyonunda zorunlu ders saat ve çeşitlerinin azaltılacağı, esnek ve modüler bir ders çizelgesi oluşturulacağının yer almasına rağmen bazı çocuk kulüplerinin bahse konu eğitim vizyonuna uymadıkları dile getirilmiştir.
Bu kapsamda, amacı dışında hizmet veren çocuk kulüplerinin denetlenmesi ve amacına yönelik hizmet vermesinin sağlanması için çalışma yapılması önerilmiştir.
Bu çerçevede, yukarıda bahsi geçen önerinin bir üst yazı ile gereği için TOBB aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığına, bilgi içinse Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
2) Toplantıda, ülkemiz genelinde pek çok belediyenin bünyesinde kreş müdürlüğü olduğu ve bahse konu müdürlükler tarafından okul öncesi eğitim hizmeti verildiği hatırlatılmıştır.
Kişilerin gelişimi bakımından en önemli yılların 0-6 yaş arasını kapsayan okul öncesi yıllar olduğu ifade edilmiştir. İlköğretime başlamadan önceki bu yılların, çocukların bireysel gelişim hızlarının yüksek olması sebebiyle çocukların yakın ilgi ve rehberliğe ihtiyaç duydukları ifade edilmiş olup, temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların kazanılması ve geliştirilmesinde bireyin ileriki yaşamını etkilemesi nedeniyle de bu yaştaki her çocuğun okul öncesi eğitim alması gerektiği belirtilmiştir.
Ancak, kırsal bölgeler ve gecekondu yerleşiminin yoğun olduğu bölgelerdeki çocuklar ile ekonomik durumu yetersiz olan binlerce çocuğun okul öncesi eğitim olanaklarından yararlanamadan ilköğretime başladıkları belirtilmiştir.
Bu sebeple, belediyeler tarafından verilen okul öncesi eğitim hizmetinin okul öncesi eğitimden yararlanma imkânı olmayan çocuklara yönelik olması gerektiği ifade edilmiş olup, bu konuda çalışma yapılması önerilmiştir.
Bu kapsamda, yukarıda bahsi geçen önerinin bir üst yazı ile TOBB aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
3) Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü’nden gelen 27.08.2019 tarih ve “ATSO Akademi 2020 Yılı Eğitim Programlarına İlişkin Taleplerin Değerlendirilmesi” konulu yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup; “İlk Yardım” ve “İşveren Hakları” konularında eğitimlerinin düzenlenmesinin uygun olacağı yönünde görüş belirtilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • LÖSEV
TS 10002