48.Grup (Eğitim Faaliyetleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

HAZİRAN AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
9 Haziran 2020 Salı

1) Küresel koronavirüs (Covid-19) salgını hayatın diğer alanlarında olduğu gibi eğitim alanını da derinden etkilediği, ülkemizde de bütün örgün eğitim kademelerinde 16 Mart 2020 tarihinden Eylül 2020 tarihine kadar eğitime ara verildiği dile getirilmiştir. Pandemi, dünyadaki diğer tüm eğitim sistemlerini etkilediği gibi bizim eğitim sistemimizi de etkilediği ifade edilmiştir. İnsanların bir yandan salgına yakalanmamak için çaba sarf ederken, diğer yandan da okulların kapanmasıyla evde kalan çocukların, gençlerin eğitimlerini sürdürmelerine gayret göstermeye başladıkları belirtilmiştir.
Ülkemizdeki özel okulların bu süreçte çok hızlı reaksiyon alarak uzaktan eğitim, canlı dersler ve e-öğrenme platformları ile velilerin ve öğrencilerin bu süreçten en az etkilenmesi için herkesin de takdir ettiği önemli başarılara imza attığı belirtilmiştir. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin sürecin ilk gününden itibaren hızlı bir öğrenme, gelişim ve değişim sürecine girerek evlerinde canlı ders alt yapılarını geliştirip yeni bir öğretme modeliyle sınıf ortamını öğrencilerin evlerinde oluşturdukları belirtilmiştir. Nitekim öğretmenlerimiz salgın süresince sanal sınıf imkânı sunan platformlardan Google Classroom, Pearson, Zoom, Adobe Connect, gibi platformları aktif bir şekilde ilkokuldan lise eğitimlerine kadar tüm sınıf kademelerinde aktif bir şekilde kullanıldığı,  20 yaş altı çocuk ve gençlere getirilen sokağa çıkma kısıtlamasında bu sürece önemli katkı sağladığı ifade edilmiştir. Haftalık ders programları oluşturularak sanal sınıflarda yoklamalar alınarak derslerin kaldığı yerden devam ettirildiği, konuların bitirildiği, ödevlerin verildiği, ödev kontrollerinin yapıldığı, çözülemeyen soruların çözüldüğü, dil eğitiminin çeşitlendirildiği, uzaktan eğitim ve öğrenme platformlarının çok güçlü şekilde kullanılarak, öğrencilerin eğitimlerine aralıksız devam ettiği belirtilmiştir.
Özel okulların maddi manevi bütün imkânlarını bu işe seferber ederek başlattıkları bu eğitim dönüşümü sayesinde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yalnız bırakmayarak canla başla çalışmaya devam ettiği, öğrencilerine üst düzeyde eğitim ve moral verdikleri ifade edilmiştir. Özel okulların bu kadar sorumluluk yüklenerek gerçekleştirdikleri bu eğitim seferberliğinin tüm kesimler tarafından takdirle karşılandığı hatırlatılmıştır.
Salgın sürecinde özel okulların birçok sorunlarla karşı karşıya kaldığı belirtilmiştir. Özel okulların eğitim ücretlerinin tamamını eğitim öğretim dönemi başlamadan tahsil ettiği yönünde yaygın yanlış bir kanı olduğu belirtilmiştir. Finansal olarak güçlü olan bazı okulların (özellikle bir merkezden yönetilen zincir okullar veya çeşitli sektörlerde yatırım yapan holdinglerin açtıkları okullar) finansal takibi daha sağlıklı yapabilmek adına bu yöntemi uyguladıkları fakat okulların büyük bir çoğunluğunun böyle bir gücü, velilerinin de böyle bir ekonomik rahatlıklarının olmadığı belirtilmiştir. Velilerin büyük bir kısmının kredili mevduat hesaplarından veya kredi kartıyla ödeme yaptıkları, bunun dışında birçok öğrenci velisinin de senetle ödeme yapabildiği belirtilmiştir.
Salgın sürecince bu ödemelerin tahsilatlarının büyük bir oranda yapılamadığı, senetlerle ilgili yapılan yasal düzenlemeler, velilerin ekonomik olarak sıkıntıya düşmeleri, işsiz kalmaları, ücretlerini çalıştıkları şirketlerden alamamaları, önlerini göremedikleri için okul ödemelerini geciktirmek istemeleri nedeni ile okulların ödemelerini tahsil edemediği, buna karşın başta öğretmen ve personel ücretleri, kira giderleri, vergi, SGK, elektrik, genel işletme ve tadilat giderlerinin devam etmiş ödemelerini yapamaz ve ekonomik olarak iflas etme durumuyla karşı karşıya geldikleri ifade edilmiştir. Bu süreçte özel okulların, devletimizden Kısa Çalışma Ödeneği dışında herhangi bir destek alamadığı hatırlatılmış olup, 169 bin 740 öğretmenin görev yaptığı ve bir o kadarda eğitim dışı personellerin işlerine devam ettiği okulların kapanmaması ve istihdamın korunması gerektiği belirtilmiştir.
Salgınla mücadele konusunda alınacak önlemlerden biri olarak sınıflarda tek kişilik sıralarda ve az sayıda öğrencinin oturtulması durumunda resmi okullarda derslik sayılarının yeterli olmayacağı ifade edilmiştir. Yıllardır ikili eğitimi kaldırmak isteyen MEB tarafından, ihtiyaç duyulan 50 binin üzerinde dersliği tamamlamak için çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilmiş olup, COVID-19 kapsamındaki yeni düzenlemelerin derslik ihtiyacını en az üç kat artıracağı ve bu ihtiyacı karşılamak için hemen hemen her semtte her sınıf düzeyinde açılmış bulunan hali hazırdaki özel okulların yaklaşık 1,5 milyon öğrencilik boş kontenjanları kullanılması gerektiği belirtilmiştir.
Özel okullar tekrar teşvik kapsamına alınarak bir öğrencinin devlete maliyetinin 2020 yılı rakamlarıyla yaklaşık 8.500.-TL civarında olan bu miktarın özel okullara ödenip, kalan kısmının da özel okulları tercih eden veliler tarafından karşılanarak öğrencilerin daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda ders almalarının sağlanarak, özellikle büyük şehirlerde ortaya çıkacak derslik ve öğretmen sorununun rahatlıkla çözülebileceği ifade edilmiş olup, özel okulların da bu dönemde sorumluluk almaktan kaçınmayacağı belirtilmiştir.
Yukarıda belirtilen sorunlar ve çözüm önerilerinin bir üst yazı ile TOBB aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
2) Covid-19 salgın önlemleri kapsamında ilk olarak kapatılan sürücü kursları, özel okullar, muhtelif kurslar, özel anaokulları, özel kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüpleri ve diğer eğitim kurumlarının, birçok sektörde olduğu gibi ekonomik olarak derinden etkilendiği ifade edilmiştir.
Eğitim sektörünün her kolunda ayrı ayrı sorunlar yaşandığı, birçok işletmenin iflas noktasına geldiği dile getirilmiştir. Pandeminin başlangıcından bu yana 48.Grup (Eğitim faaliyetleri) meslek komitesi tarafından alınan kararlar ile eğitim sektörünün içinde bulunduğu durumun birçok kez özetlendiği belirtilmiştir.
Normalleşme süreci ile birlikte aşağıda belirtilen destek ve teşviklerin sağlanmaması durumunda birçok kuruluşun iflas edeceği ya da kapanacağı ifade edilmiştir. Bu kapsamda;
a) 2020 yıl sonuna kadar kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin gibi desteklerin devam etmesi,
b) Eğitim ve çocuk bakım hizmeti veren tüm kuruluşlarda KDV’nin süresiz olarak %1’e indirilmesi ya da teşvik amacı ile 2 yıllığına %1’e indirilmesi,
c) Özel okullara, kreş ve gündüz bakımevlerine devam eden öğrencilerin velilerine devlet desteği uygulamasının başlatılması,
d)  Kapalı oldukları sürece birikmiş, ödenemeyen kira ödemelerine ilişkin haciz işleminin önünün kapatılması,
e) Birikmiş ödenemeyen kiralara işletmeci tarafından yapılandırılma yapılabilmesi veya geriye dönük indirimler konusunda işletmecilere hak tanınması,
f) İşletmelere tek taraflı fesih hakkının tanınması,
g) Yeni döneme ilişkin mülk sahibi tarafından talep edilen kira artışlarının eğitim kurumları için en fazla %5-10 aralığında olması konusunda mülk sahiplerine kısıtlama getirilmesi önerilmiştir.
Bahse konu önerilerin TOBB aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
3) T.C. 5.İş Mahkemesinden alınan 01.06.2020 tarih ve 2020/151 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali bir işyerinde 09.02.2018-25.12.2019 tarihleri arasında psikolojik danışman ve rehberlik öğretmeni olarak çalışan bir kişinin alabileceği aylık emsal ücretin 25.12.2019 tarihi itibariyle, dönemin asgari ücretinden az olamayacağı gibi işçi ile işveren arasında imzalanan sözleşmede belirtilen ücret kadar olabileceği yönünde görüş bildirilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002