48.Grup (Eğitim Faaliyetleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
14 Eylül 2020 Pazartesi

1) Toplantıda; COVID-19 küresel salgınının derin iktisadi daralmaya neden olduğu ifade edilmiş olup, firmaların yükümlülüklerini sonu belirsiz bir dönem için tatil etmelerini engellemek gerektiği ve onları kendi değer zincirleri içinde işler halde tutmanın kamu müdahalesinin temel hedefi olması gerektiği belirtilmiştir.
Bu kapsamda;
a) Özel eğitim ve öğretim kurumlarındaki tüm personel için alınan işveren payı priminin düşürülmesi,
b) Özel eğitim ve öğretim kurumlarının KOSGEB ve İŞKUR İş Başı Eğitim Programlarından faydalanabilmesi amacıyla başlatılmış olan girişimlere devam edilmesi,
c) Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatı çerçevesinde hizmet veren 3.700 civarı sürücü kursunda yaklaşık 14.800’ün üzerindeki özel donanımlı otomobilin münhasıran acemi sürücülerin eğitimleri için kullanıldığı, bahse konu bu araçların donanımları özel olduğundan satın alma bedellerinin de emsallerine göre yüksek olduğu, sürücü adaylarının direksiyon eğitimleri esnasında çok sık dur-kalk yapmaları ve daha çok düşük devirde kullanmaları nedeniyle motor ve şanzıman sistemlerinde sık sık arızalar meydana gelmesi nedeniyle bahse konu araçların kullanım ömürlerinin de düşük olduğu, dolayısıyla yatırım ve işletme maliyetleri ile kasko sigorta giderlerinin de yüksek olduğu, sürücü kursları araçlarının da ticari gaye ile kullanılıyor olması nedenleriyle geçtiğimiz dönemlerde taksi ve dolmuşlara uygulanan ÖTV ve KDV muafiyetlerinin sürücü kursu araçları için uygulanması,
d) Özel öğretim kurumlarından her yıl alınan ruhsat harcının bir defaya mahsus olmak üzere sadece firma açılış yılında alınması önerilmiştir.
Yukarıdaki belirtilen önerilerin bir üst yazı ile TOBB aracılığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile T.C. Ticaret Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
2) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uygulamalı direksiyon sınavlarında, sınav harcının sınavdan 6 iş günü önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün döner sermayesine kamu bankaları aracılığı ile yatırıldığı belirtilmiştir.
Ancak, pandemi sürecinde direksiyon sınav harcını yatıran bazı kursiyerlerin sınava girmeden önce COVID olmaları nedeniyle 10 gün, temaslı izlem olmaları halinde ise 14 gün ev karantinasına alındıkları ifade edilmiştir. Ev karantinasına alınan kursiyerlerin direksiyon sınav harçlarını yatırdıkları için haklarının yandığı dile getirilmiş olup, bir dahaki direksiyon sınavına girmek için  tekrar sınav harcı ödemek zorunda kaldıkları bildirilmiştir. Bu durumda olan pek çok kursiyerin mağdur olduğu belirtilmiştir.
Bu sebeple, direksiyon sınavına girmeden önce sınav harcını ödedikleri halde COVID ya da temaslı izlem nedeniyle ev karantinasına alınan kursiyerlerin mağduriyetlerini gidermek için bir çalışma yapılması önerilmiştir.
Bahse konu önerinin TOBB aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
3) TOBB’dan alınan 11.08.2020 tarih, 6792 sayı ve “Özel Okullarda Eğitim Öğretim Desteğinin Yeniden Verilmeye Başlanması Talebi” konulu yazı ekinde iletilen MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün cevabi yazısı hakkında komite üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.
4) TOBB’dan alınan 08.09.2020 tarih, 7713 sayılı yazısı ekinde iletilen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğünün  “COVD-19 vakası durumunda alınması gereken önlemler” konulu cevabi yazısı hakkında komite üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.
5) Toplantıda; Odamızın 2021-2024 yıllarını kapsayan 4 yıllık stratejik plan çalışmaları kapsamında tüm paydaşların görüşlerinin alınması amacıyla hazırlanan ATSO Paydaş Anketi formunun doldurulması hususu meslek komitesi üyelerine tekrar hatırlatılmıştır.
6) 31 Ağustos 2020 tarihli ve 31230 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, 26 Mart 2020'de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasının mevcut faydalananlar için iki ay daha uzatıldığı bilgisi meslek komitesi üyelerine aktarılmıştır.
7) TOBB’dan alınan 10.09.2020 tarih, 7800 sayı ve “HES Kodu Sorgulaması” konulu yazı hakkında meslek komitesi üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002