48.Grup (Eğitim Faaliyetleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ARALIK AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
7 Aralık 2020 Pazartesi

1) 30 Kasım'da yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel tüm anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarında yüz yüze eğitime ara verildiği hatırlatılmıştır.
Devlete bağlı resmi anaokulları tüm gün hizmet vermediğinden buralarda eğitime ara verilmesinin mantık dahilinde olduğu belirtilmiştir. Oysa MEB’e bağlı özel butik anaokullarının çalışan ailelere hizmet vermek amacıyla açıldığından, sabah 08:00 akşam 19:00 arası hizmet verdiği, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra 3 öğün beslenme, uyku ve öz bakım hizmetlerini de gerçekleştirdiği, bu yanlarıyla devlete bağlı anaokullarından ve kolejlere bağlı anaokullarından ayrıldığı ifade edilmiştir. Bu nedenle MEB’e bağlı söz konusu özel eğitim kurumlarının genelge dışında tutulması gerektiği belirtilmiştir.
T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinin bu süreçte hizmet vermesinden yola çıkılarak, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel anaokullarındaki okul öncesi çocuklarının da aynı şekilde çocuk gelişimi ve bakımı ile ilgili hizmetlerine devam edilmesi gerektiği önerilmiştir.
Bu çerçevede meslek komitesinin görüş ve önerilerinin TOBB aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
2) Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınan 24.11.2020 tarih, 1340 sayı ve “Eğitim ve Öğretim Sektörü Talepleri” konulu yazı ile, MTSO 27.Grup (Eğitim Komitesi) organizasyonuyla gerçekleştirilen özel eğitim ve öğretim kurumlarının yöneticilerinin katıldığı toplantıda pandemi sürecinden dolayı kısıtlama getirilen yüz yüze eğitim sürecinin sonuçlarının değerlendirildiği bildirilmiştir.
Bu çerçevede bahse konu toplantıda;
a) Kısa Çalışma Ödeneğinin okulların açılacağı tarihe kadar uzatılması,
b) Kısa Çalışma Ödeneğinin bir önceki yılın çalışan personel sayısının ortalamasına göre verilmesi kararının genişletilerek hala hazırda çalışan tüm personelleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi,
c) Özel öğretim kurumlarının SGK ve vergi borçlarının 1 yıl ötelenmesi,
d) Özel eğitim ve öğretim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmesine rağmen işletme giderlerinin devam ettiği özellikle kira giderlerinin kurumların hayatını devam ettirmesinde büyük engel teşkil ettiği için eğitim kurumlarına kira desteğinin sağlanması,
e) Pandemiden dolayı özel eğitim ve öğretim kurumlarının aidatlarını tahsil edemediği bu durumdan dolayı veliler ile karşı karşıya gelindiği için sıkıntının giderilmesi adına öğrenci başı eğitim ücreti desteği uygulamasının gündeme alınması,
f) Özel eğitim ve öğretim kurumlarının ticari hayatlarını devam ettirebilmeleri için “Özel Eğitim Destek Paketi” uygulamasının devreye alınarak özel eğitim ve öğretim kurumlarına KGF kapsamında 1 yıl ödemesiz 2 yıl ödemeli faizsiz kredinin sağlanması önerilerinin T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulması için TOBB’a iletildiği ifade edilmiştir. Yazının devamında da konu hakkında Odamızca da girişimde bulunulması önerilmiştir.
Söz konusu talep komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan girişimin Odamızca da desteklenmesine ayrıca yukarıda belirtilen taleplere ek olarak;
g) Harçlar Kanunu’na göre Özel eğitim ve öğretim kurumları (sürücü kursları ve özel okullar) tarafından yıllık olarak ödenmesi zorunlu ruhsat harçlarının 2021 yılında alınmaması,
h) Covid-19 salgınına karşı yürütülen mücadele tedbirleri kapsamında ülke genelindeki tüm eğitim ve öğretim kurumlarının faaliyetlerine 2020 yılı Mart-Haziran ayları arasında ara verildiği ve son dönemde Koronavirüs salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü hatırlatılarak, motorlu taşıt sürücü kurslarında da yüz yüze eğitime ara verildiği belirtilmiştir. Motorlu taşıtlar sürücü kurslarının faaliyet alanı gereği bünyelerinde farklı türlerde ve sayılarda birçok sınav ve eğitim aracının mevzuat gereğince belirli yaş şartlarına haiz olması gerektiğinden kurumların faaliyetlerine devam edebilmeleri için belirli sürelerde eğitim araçlarını yenilemelerinin yasal zorunluluk olduğu ifade edilmiştir. Ancak bahse konu sınav ve eğitim araçlarının pandemi döneminde eğitimlere ara verilmesinden dolayı yaklaşık bir yıldır kullanılmadığı belirtilmiştir. Pandemi nedeniyle finansal açıdan sorunlar yaşayan özel motorlu taşıtlar sürücü kurslarının mevzuat gereği yaşı dolan eğitim ve sınav araçlarının kullanım süresinin bir yıl daha uzatılması önerilmiştir.
Yukarıda ifade edilen önerilerin gereği için TOBB aracılığıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, bilgi içinse Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
3) Komite üyeleri tarafından, 2020 Eylül ayında Antalya İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlayan Sayın Hüseyin Er’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
4) T.C. 8.İş Mahkemesinden alınan 10.11.2020 tarih ve 2020/72 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali bir işyerinde 01.09.2014-16.08.2019 tarihleri arasında müzik öğretmeni olarak çalışan bir kişinin alabileceği aylık emsal ücretin 16.08.2019 tarihi itibariyle, dönemin asgari ücretinden az olamayacağı gibi işçi ile işveren arasında imzalanan sözleşmede belirtilen ücret kadar olabileceği yönünde görüş bildirilmiştir.
5) T.C. 8.İş Mahkemesinden alınan 10.11.2020 tarih ve 2020/72 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali bir işyerinde 01.09.2015-16.08.2019 tarihleri arasında sınıf öğretmeni olarak çalışan bir kişinin alabileceği aylık emsal ücretin 16.08.2019 tarihi itibariyle, dönemin asgari ücretinden az olamayacağı gibi işçi ile işveren arasında imzalanan sözleşmede belirtilen ücret kadar olabileceği yönünde görüş bildirilmiştir.
6) TOBB’dan iletilen 24.11.2020 tarih ve “7256 sayılı yapılandırma kanunu” konulu yazı içeriği hakkında meslek komitesi üyelerine bilgi aktarılmıştır.



« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002