48.Grup (Eğitim Faaliyetleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

MART AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
15 Mart 2021 Pazartesi

1) Komite üyeleri tarafından, 2706 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı gereği yeni koronavirüs (Covid-19) nedeni ile dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için geçerli olan kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31.03.2021 tarihinde sona ereceği hatırlatılmıştır. 
Ancak, pandemi sürecinin halen devam ettiği, ticari hayatın henüz tam anlamıyla normale dönmediği, mali durumu sonradan bozulan ve kısa çalışma ödeneğine ihtiyacı olan firmaların da bulunduğu bildirilmiştir. Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının yeni başvuruları da kapsayacak şekilde tekrar hayata geçirilmesi ve süresinin de 2021 yılı sonuna kadar uzatılması gerektiği dile getirilmiştir.
Bu çerçevede, bahse konu önerinin değerlendirilmesi ve gerekli girişimlerde bulunması maksadıyla TOBB aracılığı ile T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
2) Toplantıda; koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların 1 Mart günü yüz yüze eğitime geçmesi nedeniyle öğretmenler için de aşılama sürecinin başladığı hatırlatılmıştır. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yüz yüze eğitime geçen öğretmenlerin listelerinin öncelikli olmak üzere T.C. Sağlık Bakanlığı’na iletildiği belirtilmiştir.
Özel kreş, gündüz bakımevleri, özel çocuk kulüpleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile kolej çalışanlarının da öncelikli aşılama programına alınması gerektiği ifade edilmiştir. Bahse konu kurumlara çocuklarını eğitim ve öğretim için gönderen velilerin kaygısını azaltmak, bahse konu kurumlara gönderilen (Özel kreş, gündüz bakımevleri, özel çocuk kulüpleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile ilköğretime giden) çocuklara zaman zaman acil müdahale yapılması gerektiği için bahse konu çocukların öz bakım ihtiyaçlarını giderirken fiziki mesafe kuralına uyulamaması nedeniyle bulaş riskini azaltmak için bahse konu kurumların öncelikli aşılama programına alınması gerektiği ifade edilmiştir.
Bu sebeple de özel kreş, gündüz bakımevleri, özel çocuk kulüpleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile kolej çalışanlarının da öncelikli aşılama programına alınması önerilmiştir.
Bahse konu önerinin gereği için TOBB aracılığı ile T.C. Sağlık Bakanlığına bilgi içinse T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
3) Barış Otlu Hukuk Bürosu’ndan alınan 22.02.2021 tarihli yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni olarak çalışan bir kişinin 2021 yılı itibariyle alabileceği ücretin dönemin asgari ücretinden az olamayacağı, mezuniyet tarihinden itibaren ne kadar sürede iş bulabileceği hususunun ise piyasa koşullarına göre değişebileceği yönünde görüş bildirilmiştir.
4) T.C. 7.İş Mahkemesinden alınan 05.03.2021 tarih ve 2020/361 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali bir işyerinde 13.08.2016-16.06.2019 tarihleri arasında kimya öğretmeni olarak çalışan bir kişinin alabileceği aylık emsal ücretin 16.06.2019 tarihi itibariyle, dönemin asgari ücretinden az olamayacağı gibi, işçi ile işveren arasında imzalanan sözleşmede belirtilen ücret kadar olabileceği yönünde görüş bildirilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Haziran, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • LÖSEV
TS 10002