Antalya AB Bilgi Merkezi

AB Bilgi Merkezleri halkımızın AB konusundaki bilgi ihtiyacına yerel düzeyde cevap verebilme ve  Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum çalışmalarına yerel  katkı sağlama anlamında çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Bu hizmeti ilk olarak 1998 yılında vermeye başlayan  Antalya AB Bilgi Merkezi'nin bugün erişmiş olduğu potansiyel,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuya verdiği önem ve özverisi ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteği sayesinde oluştu.    

Bugün AB Bilgi Merkezi, vermekte olduğu tüm hizmetler ile birlikte, Antalya ve bölgesinde çok önemli bir referans noktası olarak vatandaşlara hizmet sağlıyor.  

NASIL KURULDU?

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından, 1995 yılında, Ticaret ve/veya Sanayi Odaları gibi ev sahibi kuruluşlar  ile ortaklık halinde Türkiye'nin değişik bölgelerindeki bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla  AB Bilgi Ağı oluşturuldu.

AB Bilgi Ağı,  20 şehirde (Antalya, Mersin, Diyarbakır, Gaziantep, Bursa, Trabzon, Samsun, Kayseri, Denizli, Kocaeli, Erzurum, İzmir, Van, Edirne, Konya, Şanlıurfa, İstanbul, Ankara, Sivas ve Eskişehir) faaliyet gösteren Bilgi Merkezlerinden oluşan bir Bilgilendirme Ağı’dır.

Bugün bilgi ağı, tüm Türkiye çapında AB konusunda bilgilenmek isteyen herkese hizmet sunmaktadır.  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Türkiye çapında uyguladığı AB Bilgilendirme ve İletişim Stratejisi çerçevesinde, yerel AB Bilgi Ağını desteklemeye ve faaliyetlerine kaynak aktarmaya devam etmektedir.

ANTALYA AB BİLGİ MERKEZİ

Antalya AB Bilgi Merkezi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu arasında 19 Mart 1998 tarihinde imzalanan bir protokol kapsamında kurularak faaliyetlerine başladı.

AMACI

Avrupa Birliği, politikaları, genişleme süreci ve AB -Türkiye ilişkileri konularında Antalya ve bölge halkının ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlamak  Delegasyon ile işbirliği ve anlaşma içerisinde AB konularında ihtiyaç duyulan alanlarda etkinlikler ve toplantılar düzenlemek.

İletişim:
İsmail Tuna Aras - Koordinatör

Tel: 0 242 314 37 44
Faks: 0 242 314 37 52
E-posta: ab@atso.org.tr

Avrupa Günü

AB - Türkiye Gençlik İklim Forumu - Antalya

AB - Türkiye Sürdürülebilirlik Elçileri